Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Dom Pomocy Społecznej w Wojszycach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Barokowy dwór drewniany w Wojszycach to dawna siedziba rodu Kossowskich herbu Dołęga.

Dwór przed wiekami stanowił centrum gospodarcze majątku ziemskiego, w skład którego oprócz Wojszyc wchodziły wsie: Kręcieszki, Tarnowo, Szewce Nadolne i Szewce Owsiane.

Zarówno dwór jak i dobra ziemskie nieprzerwanie od XVIII wieku były w posiadaniu rodziny Kossowskich, piszących się z Głowy pod Krośniewicami.

Stefan głogowy Kossowski- starosta przedecki rozpoczął wznoszenie dworu w Wojszycach około połowy XVIII wieku, dokładnej daty budowy nie można ustalić, w każdym razie wiadomo, że dwór istniał już przed 1761 rokiem.

Budulec na modrzewiowy dwór konstrukcji zrębowej sprowadzany był w klockach z lasów starostwa przedeckiego. Ściany zewnętrzne i środkowe wykonane zostały z bali o grubości sześciu cali- z belek ciągłych nie łączonych. W latach siedemdziesiątych XIX wieku zrodził się pomysł przebudowy dworu w stylu romantycznym, jednak nigdy nie został on zrealizowany.

W chwili obecnej dwór jest parterową, otynkowaną budowlą wzniesioną na planie wydłużonego prostokąta z dwutraktowym układem wnętrza. Od północy i południa budynek zdobią piętrowe ryzality na osi poprzecznej, zwieńczone falistymi, barokowymi szczytami. Do południowego ryzalitu dobudowano przedsionek. Od zachodu do dworu przylega parterowa dobudówka z XIX stulecia. Narożniki dworu są boniowane. Dwór nakryty jest dachem mansardowym z dymnikami.

Dwór w Wojszycach otoczony jest 10 hektarowym parkiem krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Na terenie parku, przez który przepływa Kanał Stradzewski , znajdują się stawy otoczone starodrzewami.

Budynek dworu zdewastowany podczas okupacji odbudowano w latach 1959-1961 z przeznaczeniem na szkołę rolniczą.

Obecnie od 1983r. dwór mieści Dom Pomocy Społecznej.

W kolejnych latach na terenie Domu Pomocy postawały następne budowle, które były niezbędne dla właściwego funkcjonowania placówki.

W 1970r. pobudowano budynek administracyjno-gospodarczy mieszczący kuchnię, stołówkę, magazyny oraz biura administracyjne.

W 1997r. został wzniesiony i przekazany do użytkowania Pawilon Mieszkalny o powierzchni całkowitej 2.109m².

Ponadto na terenie Domu znajdują się jeszcze inne budynki:
-garaże
-budynek zaplecza technicznego wraz z kotłownią olejową
-budynek zaplecza technicznego do oczyszczalni ścieków.

Budynki na bieżąco są modernizowane i remontowane, co ma na celu utrzymanie prawidłowego stanu technicznego i estetycznego.

 

 

Decyzją Nr 27/1 z dnia 27 marca 2008r. Wojewody Łódzkiego na podstawie czynności kontrolnych, które wykazały, ze Dom spełnia wszystkie standardy określone w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej, DPS w Wojszycach otrzymał zezwolenie na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych na czas nieokreślony.

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Monika Wińkowska 16-12-2016 13:00
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Monika Wińkowska 16-12-2016
Ostatnia aktualizacja: Monika Wińkowska 16-12-2016 13:34