Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Dom Pomocy Społecznej w Wojszycach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Prawo do zamieszkania w naszym Domu przysługuje osobom przewlekle psychicznie chorym, które wymagają stałej całodobowej opieki, nie mogącym samodzielnie funkcjonować w swoim środowisku oraz nie można im zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do domu pomocy społecznej lub jej opiekun prawny, powinna zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej właściwego dla jej miejsca zamieszkania z prośbą o umieszczenie w domu pomocy społecznej. Pracownik socjalny ośrodka na wniosek osoby zainteresowanej przeprowadza wywiad środowiskowy oraz kompletuje niezbędne dokumenty celem ustalenia czy osoba zainteresowana spełnia warunki.

W przypadku spełnienia warunków ośrodek pomocy społecznej wydaje decyzję kierującą. Na podstawie wydanej przez dany ośrodek decyzji kierującej, wydawana jest przez Starostę Powiatu decyzja o umieszczeniu w DPS.

Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej o zasięgu powiatowym ustala starosta i zostaje on ogłoszony w dzienniku urzędowym najpóźniej do 31 marca każdego roku.

Obowiązani do wnoszenia odpłatności za pobyt w DPS są w kolejności:
-mieszkaniec Domu
-małżonek, dzieci, rodzice (osoby zobowiązane do alimentacji)
-gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy

Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny do wysokości 70% dochodu osoby ubiegającej się o przyjęcie, a pozostałe 30% dochodu pozostaje do dyspozycji mieszkańca. Pozostałą część uzupełniających środków do kosztów utrzymania pokrywa rodzina zobowiązana do alimentacji jeżeli posiada możliwości finansowe lub gmina, z której osoba jest skierowana.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Monika Wińkowska 16-12-2016 12:52
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Monika Wińkowska 16-12-2016
Ostatnia aktualizacja: Monika Wińkowska 16-12-2016 13:36